DOBRÁ ÚRODA

historie / O CO JDE?

Dobrá úroda

Rocková skupina Vladimíra Merty hrála ve složení: zpěvák a doprovodná kytara Vladimír Merta, sólová kytara Václav Veselý, housle Jan Hrubý, basová kytara Jiří Veselý, bicí nástroje Jiří Chlumecký. Repertoár skupiny tvořilo sedm písní, šest Mertových (Ticho; Nekrytý šek; Velkej Mimoň; Děvče hovoří; Mistr Jin a Mistr Jang; Zezadu) a píseň Jiřího Veselého s textem z české středověké lyriky (Láska s věrú). Skupina odehrála v letech 1988–1989 necelých dvacet koncertů převážně na festivalech (mj. Vokalíza, Rockfest, Čertovo kolo, Lipnice 1988 aj.) a její další vývoj zastavila sametová revoluce. Z dochovaných dobových nahrávek je na rok 2013 připraveno k vydání album v Mertově edici archivních nahrávek Šumák. První oficiální řadové album Nikdo v zemi nikoho vychází v roce 2012.

Vladimír Merta

Narozen 20. ledna 1946 v Praze. Písničkář, hudební skladatel, textař, scenárista, filmový a divadelní režisér, dokumentarista, esejista, publicista, prozaik, kreslíř a fotograf.

Vystupuje od roku 1967, o rok později ve Francii nahrál a vydal legendární první album českého folku Ballades de Prague (1969, 2009). Byl významnou osobností volného hudebního sdružení Šafrán. S přestávkami vystupoval, proslavil se jako nenapodobitelný kytarista, uskutečnil vlastní filmařské projekty, zejména v oblasti animovaných filmů, režíroval divadelní hry a koncertní pořady. Vydal téměř dvě desítky desek (vedle Ballades de Prague též P. S.; Struny ve větru; Vladimír Merta 1 a 2; Hodina vlka; Chtít chytit vítr; Bití rublem; Svátky trpělivosti; Cestou k…; Nebuď nikdy sám; Obrázky v kartách; Mít míň je víc; Ametysty; Bývaly časy; Drobné lži; Filmy v hlavě; Ponorná řeka; Nikdo v zemi nikoho), na mnoha dalších se podílel jako interpret a autor (například Šafrán; Sekce mladé hudby pro Afriku; Drobné skladby mistrů; Kresby tuší; On the Road with Tom Ball & Kenny Sultan; Sefardské inspirace; Adam a Eva; Svet zmotaný; Lepší role už nedostaneme; Jánošík; Ve tmě mě zanechte).

www.vladimirmerta.cz